Бібліотечне життя попередніх років

- 2014 -

Виставка саморобок «Новорічні фантазії»
у дитячій бібліотеці
Новий рік для багатьох людей є улюбленим святом, яке увінчане загадковістю, неповторністю, теплом, а головне – вірою в казку. Навіть ставши дорослими, ми як і раніше в глибині душі віримо в новорічне диво, чекаючи в цю казкову ніч чогось світлого і доброго, загадуємо бажання, говоримо близьким людям теплі слова і даруємо подарунки.

Чудових зимових свят чекають всі, а особливо діти. Щоб створити відмінний настрій і вже зараз відчути наближення свята, бібліотекарі  районної дитячої бібліотеки запрошували всіх бажаючих приєднатися до виставки «Шедеври дитячих рук» за темою «Новорічні фантазії». Свої саморобки представили: Попович Н., Роман В., Цюбик В., Бора В., Гасинець А., Думнич Н., Томащук В., Микулянець Ю., Глеб М., які своїми руками зробили оригінальні й неповторні прикраси до Нового року.




«Святий Миколай іде – радість дітям несе»
Є на світі свят багато
Урочистих, визначних,
Але Миколая свято
Найприємніше з усіх.
І малеча, і дорослі, усі, звичайно, знають про Святого Миколая. Щороку приходить він у кожну господу з миром і дарунками. Для дітей стає чарівною казкою, коли невидимо з’являється вночі і кладе під подушку або в черевики такі бажані гостинці.
До дня Святого Миколая в дитячій бібліотеці відбулася літературно-музична година «Святий Миколай іде – радість дітям несе». До бібліотеки завітали учні 2-го та 3-го класів ЗОШ І-ІІІ ст.№1 ім.В.Гренджі-Донського, батьки, працівники методичного центру районного відділу культури,  працівники районної бібліотеки, священник Свято-Покровської церкви.
Розпочала свято завідуюча бібліотеки – Федина В.В., яка розповіла про традиції святкування дня Святого Миколая в Україні.
У сценічних костюмах виступили учні 3-В кл. ЗОШ №1 І-ІІІ ст. ім.В.Гренджі-Донського (кл.керівник А.О.Рішко). Діти розказували вірші, співали, танцювали. Вірш про Миколая розповіла Антоніна Мадяр, Танець ангелят виконали: Андріана Кузьма, Елеонора Ташко, Альбіна Юсип, Юліана Чонка, Анастасія Олексій та Яна Маринець. Жартівливу пісню «Я не чемним був у школі» виконали Наталія Рішко та Данило Поковба. У ролі антипок виступили Максим Якубовський та Олександр Боднар, у ролі Святого Миколая – Тарас Мадярчик. Виступ діти завершили піснею «Нічка-чарівничка», яку виконала Дарина Харченко.
Одну з легенд про дитинство Миколая розповіла Федина В.В., а далі надала слово священнику Василю Челленяк  із Свято-Покровської церкви, адже він більше знає і краще розповість про Святого Миколая. Священник розповів дітям як Миколай допомагав бідним людям таємно. «Люди молили Бога за невідомого, який їм допомагає. Та ніхто не здогадувався, що то був Миколай. Миколай своїм милосердям заслужив винагороду у Бога – благодать творіння чудес.»
Глядачі – учні 2-Б кл. ЗОШ І-ІІІ ст.№1 ім.В.Гренджі-Донського (кл.керівник З.Ф.Юришинець) із задоволенням дивилися на дійство. На завершення зустрічі всі разом заспівали пісеньку, якою можна заслужити милість святого: «Ой, хто, хто Миколая любить, ой, хто, хто Миколаю служить, тому святий Миколай у всі часи помагай».

До дня Святого Миколая юним артистам були вручені сувеніри (від районного відділу культури) та бібліотекарі всіх дітей пригостили солодощами.









«Межу закону не переступи»
(до дня захисту прав людини)
День прав людини — міжнародне свято, що відзначається 10 грудня за пропозицією Генеральної асамблеї ООН, знаменуючи річницю ухвалення Асамблеєю Загальної декларації прав людини в 1948 році. 10 грудня 1948 року Організація Об'єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини, що проголошує права особистості, цивільні і політичні права і свободи (рівність всіх перед законом, право кожного на свободу і особисту недоторканність, свободу совісті та інші). У Декларації заявлено також, що всі люди мають рівні права, які не залежать від їх особових відмінностей і від різниці в політичних системах їх країн.
10 грудня у районній бібліотеці для дітей відбулася година правознавства «Межу закону не переступи» з учнями 9 кл. ЗОШ №2 (кл.керівник Н.І.Кошілко). З вступним словом виступила пров. бібліотекар Куцин М.В., яка розповіла про основні положення Конвенції про права дитини, про те, що необхідно знати не лише свої права, але й сумлінно виконувати свої обов’язки.
Вчитель Н.І. розділила учнів на дві групи «патріоти» та «громадяни» і провела вікторину «Закон і ми». Найактивнішими були Кулій Мальвіна, Смик Юрій, Орто Валентина, Цупра Тетяна, Тиводар Тарас, Вижга Владислав, Говді Олександр та Дудла Вікторія.  
На годині правознавства був присутній адвокат М.М.Кошілко, який розповів учням про Основний закон України – Конституцію. У своїй розповіді він намагався пояснити про необхідність виконувати свої обов’язки та розширити знання про їхні особисті права. Діти мали змогу задати запитання, на які отримували змістовну відповідь.

На завершення зустрічі всі бажаючі мали змогу переглянути книжкову виставку «Ваше право знати».








Зустріч з вихованцями соціального центру «Парасолька»

Міжнародний день інвалідів є щорічною подією. Історія його виникнення починалася у 80-х роках минулого сторіччя, коли Організація Об’єднаних Націй оголосила 1983-1992 роки десятиліттям інвалідів. У цей період проводилися роботи з метою розробки заходів, направлених на поліпшення становища інвалідів і забезпечення їм рівних можливостей для подальшого життя в суспільстві. Створена програма дій була підписана 3 грудня 1992 року. Цей день Генеральна Асамблея проголосила Міжнародним днем інвалідів.
Вже другий рік підряд 3 грудня бібліотекарі районної бібліотеки та районної бібліотеки для дітей відвідують соціальний центр «Парасолька». Цього року колектив і вихованців закладу вітали в.о. голови Тячівської районної ради Ігор Грабарь, який передав вітання також і від керівника РДА Василя Йовдія, та начальник відділу культури РДА Василь Гудак та після невеликої концертної програми вихованці «Парасольки» співали, а ще й танцювали, грали на народних музичних інструментах. На завершення свята бібліотекарі районної бібліотеки та районної бібліотеки для дітей пригостили вихованців закладу гостинцями.
Міжнародний день інвалідів нагадує нам, що поруч живуть люди з обмеженими можливостями, які потребують особливої уваги і яким ми повинні допомогти відчути себе рівними серед здорових співгромадян.



«Повертайтеся живими»
Скринька думок, яка знаходиться у дитячій бібліотеці, цього року має назву  «Підтримай українського солдата словом». Теплі слова солдатам збирали активісти бібліотеки влітку під час вуличної акції. Всі листи були відправлені у зону АТО.

Користувачі бібліотеки і далі пишуть листи солдатам і, майже в кожному листі такі слова: «Повертайтеся живими». Діти  розмальовували свої листи, малювали жовто-блакитні стрічки та герб України. Нещодавно листи були передані волонтерам  і  знову відправлені в зону АТО. 







День Гідності та Свободи

Президент  України Петро Порошенко підписав Указ, яким в Україні встановлене свято – День Гідності та Свободи, яке відзначатиметься щороку 21 листопада.

В цей день дитячою бібліотекою був організований флеш моб з учнями 6-х класів ЗОШ І-ІІІ ст.№1 ім. В.Гренджі-Донського (класні керівники Бокоч Л.В. та Костишак О.В.). З плакатами в руках «Сьогодні День Гідності та Свободи», «Гідність. Свобода. Майбутнє» діти вирушили від дитячої бібліотеки до місця, де буде встановлено пам’ятник Героїв Майдану, дорогою співаючи гімн України. Під музику «Пливе кача» діти запалили свічки та вшанували загиблих хвилиною мовчання. Після чого перехожим роздавали стрічки з написами «Ми за гідність і свободу в Україні», «Ми за мир і спокій в Україні», «Слава Україні! Героям слава!»









Поетичне перехрестя двох поколінь

Поезія — це найважливіше культурне явище, всеосяжна мова, що передає внутрішнє прагнення людини жити разом з іншими і тим самим необхідна для зближення народів. Будучи відображенням і дзеркалом суспільства, поезія — головний засіб самоствердження і дієвий важіль творчості, прогресу та всезагального розвитку. Отже, поезія допомагає нам жити разом. Вона необхідна для встановлення діалогу між культурами та для гармонійної взаємодії між різними суспільствами.
У районній дитячій бібліотеці відбулася зустріч творчо обдарованих школярів з поетесами Тячівщини - Марією Грицан (с.Красна), Анною Розман (смт.Буштино), Ганною Рак (с.Теребля) та Аліною Новаленко (смт.Тересва). Школярі були не тільки вдячними слухачами, а й запропонували на суд аудиторії власний поетичний доробок. Їм цікаво було почути авторитетну думку тих, хто вже напрацював солідний творчий досвід, має власні поетичні збірки. Демонстрували свої поезії учні Тячівської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 – Туліпан Вікторія (5-Б кл.), Савчук Ганна (5-Б кл.), Ердив Ольга (6-Б кл.), Шелевер Софія (7-А кл.), Богдан Злата (8-А кл.), Юришинець Наталія (11-Б кл.), Бедевлянська ЗОШ І-ІІІ ст.. – Делінко Іванна (7 кл.) та Буштинська ЗОШ І-ІІІ ст. – Вовчок Аліна (9 кл.). Палкими поетичними рядками юні поети зуміли висловити любов до України, про вболівання за її долю і, звичайно, заповітну мрію всіх дітей – мир, чисте небо, щасливу посмішку мами й тата.







Т.Г. Шевченко – славний син 
українського народу

Т.Г. Шевченко – славний син українського народу, його слово і сьогодні живе між нами. Шевченко – це наша душа, наша мудрість, це наша сила. Слово Шевченкове, як стверджує Ніна Шмурикова “Таке просте, таке доступне, таке сміливе, волелюбне, таке гаряче і живе!... Воно магічну силу має – всю душу враз перевертає…” Це правда, це істина, що пройшла крізь століття.
У період відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка, в дитячій бібліотеці використовувалися  різні форми бібліотечної роботи, присвячені творчості поета – книжково-ілюстративні виставки, виставка-кросворд, літературні ранки, вікторини, конкурси, літературно-музичні години, виставки малюнків та ін.
14 листопада з учнями 3-Б класу ЗОШ №1 ім.В.Гренджі-Донського (класний керівник Кричфалушій М.П.) була проведена вікторина за творами Т.Г.Шевченка, після якої діти вийшли на вулицю і роздавали перехожим листівки з висловами Т.Г.Шевченка.







"До тебе, рідна Україно, я серцем лину"

Любов до рідної землі, зацікавленість її історією та сьогоденням  потрібно виховувати у юного покоління, адже через високу культурну свідомість виховується патріотизм.
         5 листопада у малій залі районного будинку культури відбулася патріотична година «До тебе, рідна Україно, я серцем лину». Організували захід працівники дитячої бібліотеки спільно з учнями 4-А кл. (кл.керівник  О.С.Ворончак) Тячівської ЗОШ І-ІІІ ст. №2. Захід виявився цікавим і змістовним для глядачів – учнів 4-го класу Тячівської ЗОШ І-ІІІ ст. №3 з угорською мовою навчання ім.Ш.Голлоші (кл.керівник Є.Ю.Жіго), учнів 3-Б кл. Тячівської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 (кл.керівник С.І.Дудла) та бібліотекарів центральної районної бібліотеки.

Школярі декламували поезію відомих українських поетів, почесно вшанували символи України, виконали тематичні композиції «Україночка мала», «Україно, рідний краю», «Зоре моя вечірняя», «Зеленеє жито, зелене». У рамках патріотичної  години було оформлено книжкову виставку «Україно рідненька».




Книжкова виставка 
«Україна рідненька»
      До Дня Незалежності у дитячій бібліотеці оформлена книжкова виставка «Україна рідненька», на якій розміщені книги , атлас України, а також символи – прапор, калина, соняшники.. Книжкову виставку прикрасила робота користувачки бібліотеки Філіп Андріани – карта України. Андріана виклала карту України із стрічок синього та жовтого кольору, море навколо Криму виклала морськими ракушками.

Підтримай українського солдата словом
25 липня 2014 року дитячою бібліотекою була організована вулична акція «Підтримай українського солдата словом». Постійні користувачі бібліотеки виявили бажання бути волонтерами.
Перед дитячою бібліотекою був розміщений стіл, прикритий вишитим рушником, із скринькою думок «Підтримай українського солдата словом», папір та ручки, повітряні кульки блакитного і жовтого кольору та плакат «Ми хочемо жити у мирі й добрі», а також книжкова виставка «Україна рідненька». Діти зупиняли перехожих біля дитячої бібліотеки і запрошували їх написати кілька слів для українських вояків, а старші юнаки збирали листи в натовпі. Приємно було, коли перехожі зупинялися і писали слова вдячності та бажали, щоб швидше закінчилися ці страшні дні для України і щоб Бог допоміг солдатам повернутися живими і здоровими до своїх родин. Вражало дітей, що жінки писали слова подяки і підтримки, втираючи сльози.
До бібліотечної акції підключилися бібліотечні та клубні працівники району, головний спеціаліст відділу культури О.В.Магула, які також написали слова підтримки українським воїнам.

Всі листи будуть надіслані в зону АТО, які, сподіваємося, зігріють серця солдат і хоч трохи підтримають їх у бою.

Книжкова родина
У дитячій бібліотеці відбувся бібліотечний урок «Книжкова родина» або періодичні видання для дітей. Учні 5 і 6 класів ЗОШ №3 ім.Ш.Голоші уважно слухали розповідь про виникнення газет та журналів - з І ст. до ІV ст. нашої ери в Римі писали новини на глиняних табличках і продавали їх населенню. Далі діти переглядали періодичні видання, читали, розгадували кросворди. Бібліотечний урок проводився з метою формування інтересу до читання газет та журналів і вмінням користуватися джерелами інформації.

Діти – майбутнє України
        День захисту дітей у Тячівському районі відзначається щорічно. Цього року був проведений районний фестиваль обдарованих дітей «Юні таланти Тячівщини». який проводився у районному будинку культури. 
      Бібліотекою було організовано флеш моб - хода у вишиванках по місту. Зібралися діти у бібліотеці для дітей, звідки і почалася хода. З різнокольоровими кульками та плакатами «Діти – майбутньє України», «Ми прагнемо жити у мирі й добрі», «Мир дітям планети Земля» та вигукуючи «Ми за мир» ми пройшлися до Алеї Слави, а далі до районного будинку культури. 
Святкування продовжилось в районному будинку культури поетично-концертною програмою.


«Чорнобиль усім нам болить...»
У ніч з 25 на 26 квітня 1986 року о першій годині 23 хв. 40 сек., коли всі спали безтурботним сном, над 4-м реактором Чорнобильської атомної електростанції несподівано розірвало нічну темряву велетенське полум'я.
Біль відгукнувся болем у серцях мільйонів людей. Наша країна вперше відчула на собі таку грізну силу, як ядерна енергія, що вийшла з-під контролю.
Відзначаючи ці трагічні сторінки історії у ЗОШ №1 ім.В.Гренджі-Донського пройшла година скорботи «Чорнобиль – біль душі», на яку зібралися учні школи всіх класів. Учні 7-Б класу (класовод Гарастей Г.В.) розповідали про ту страшну подію, яка завдала величезної шкоди населенню та народному господарству України. Учні розповідали вірші під супровід сумної мелодії, згадали про ліквідаторів трагедії, пом’янули всіх постраждалих хвилиною мовчання із запаленими свічками. 
Бібліотекарі районної бібліотеки та районної бібліотеки для дітей з поряд із сценою оформили книжкову виставку «Чорнобиль усім нам болить...», де всі бажаючі могли переглянути літературу по даній темі.
Чорнобильська біда надовго залишиться у нашій пам’яті. Ще довго ми будемо відчувати на собі її наслідки, ще довго чутимемо її дзвони.


Щороку – 2 квітня, 

в день народження великого казкаря Г. К. Андерсена,

 весь світ відмічає Міжнародний День дитячої книги 

Це свято з’явилося за ініціативи видатної діячки світової літератури для дітей Елли Лепман - організатора Міжнародної ради з дитячої книги (IBBY). Сьогодні це найавторитетніша організація в світі, яка об’єднує письменників, художників, літературознавців та бібліотекарів більше 60 країн світу. У 1967 році Е. Лепман домоглася, щоб рішенням ЮНЕСКО 2 квітня – день народження Г. К. Андерсена - став Міжнародним Днем дитячої книги. Тим самим підкреслила величезне значення письменника та роль дитячої книги у духовному й інтелектуальному розвитку нових поколінь земної кулі. 
З нагоди відзначення дня дитячої книги у дитячій бібліотеці була проведена літературна година «Сила книги безсмертна». Учні 2 класу ЗОШ №1 (класовод М.П.Кричфалушій) слухали розповідь бібліотекаря М.В.Куцин про книгу «Книга – це мудрість поколінь минулих. Книга – це друг і порадник сьогодні. Книга - це велике диво створене людиною...». Разом з дітьми повторювали правила поводження з книгами. Діти із великим захопленням відповідали на запитання вікторини про казкових героїв українських народних казок та казок Г.К.Андерсена.



Майстер-клас по виготовленню
Великодньої писанки з бісеру

Писанка - одна зі стародавніх форм українського народного розпису, у якому наші пращури втілювали свої прагнення, віру.
Писанка - це символ весни, сонця, повернення природи до життя.
Багато народів світу шанували яйце і мали власну атрибутику його возвеличення у багатьох стародавніх народів збереглися перекази, в яких яйце виступає джерелом життя, світла, тепла, навіть зародком усього всесвіту.
У наш час мистецтво писанок чарує око розмаїттям орнаментальних мотивів і буянням насичених фарб, викликаючи загальне захоплення. Писанкарство вважається одним із найцінніших різновидів українського декоративного розпису.
У дитячій бібліотеці зібралися користувачі бібліотеки, які бажають навчитися сучасному виду прикрашення яєць – бісером це - Федина Даніела, Микулянець Юлія, Дочинець Олена, Філіп Андріана, Філіп Марина, Глеб Микола, Молнар Володир, Велічко Дана, Гирич Анастія, Продан Олександра, Ласло Вікторія. Для цього діти принесли дерев’яні яйця, бісер та тоненький дротик. Вчила цьому бісерному мистецтву Аліна Василівна Новаленко – завідуюча бібліотекою-філією смт.Тересва.

Всеукраїнський конкурс дитячого читання 
«Найкращий читач України-2014»
Він  є відкритим і проводиться як творче змагання дітей в усіх адміністративно-територіальних одиницях України, де є загальноосвітні навчальні заклади ІІ ступеня та/або бібліотеки.
На протязі багатьох років бібліотеки Тячівщини беруть участь у даному конкурсі.
Учасники конкурсу письмово відповідали на запитання тестів (відповідно до їх віку), розповідали про свою улюблену книгу, представляли свої читацькі щоденники для оцінювання журі.
Учасників оцінювали члени журі: Сасин Н.Й. – директор РМЦ Тячівського районного відділу культури, Патяник Л.М. – завідуюча відділу обслуговування Тячівської центральної районної бібліотеки, Вакій Т.І. – завідуюча бібліотекою-філією с.Криве.
Підсумовуючи зароблені бали журі визначили переможців:
6 кл.
І місце - Маджара Тетяна – с.Лази
ІІ місце - Коциба Марина – смт.Тересва
ІІІ місце – Тимків Марія – смт.Солотвино
7 кл.
І місце - Костевич Аліна – с.Терново
ІІ місце - Левурда Яна – с.Бедевля
ІІІ місце – Білей Лілія – с.Р.Поле
8 кл.
І місце - Вовчок Аліна – смт.Буштино
ІІ місце – Бойчук Неоніла – с.Калини
ІІІ місце - Філіп Андріана – м.Тячів
Всі інші учасники отримали подяки за участь.
Всі учасники отримали в подарунок рамки для фотографій.
Три переможці, які зайняли І місце змагатимуться у ІІІ етапі конкурсу, який відбудеться 31 березня 2014 року у Закарпатській обласній бібліотеці для дітей та юнацтва.


Літературна година
 «Шевченко – великий співець України»
Відзначаючи 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка у бібліотеці відбулася літературна година «Шевченко – великий співець України». Учні 3 класу ЗОШ №2 (класовод В.І.Дудла) розповідали вірші Великого Кобзаря з малюнками в руках, які намалювали відповідно до кожного вірша. Хоч учні навчаються на російській мові, але вони добре знають і люблять творчість українського поета.



До 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка

Національною бібліотекою України для дітей оголошений найдемократичніший фотоконкурс «map-Ukraine Шевченкіана».
Умовами конкурсу було сфотографуватися поруч або на тлі, так, щоб на фото було видно табличку з назвою вулиці, пам’ятник, книгу, картину.
Бібліотеки Тячівського району підключилися до конкурсу. 
Наші фотографії :
















До 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка
 у бібліотеці оформлено книжкову виставку 
«Величний дар Шевченкового слова»
21 лютого 2014 р. у бібліотеці відбувся конкурс читців поезії Тараса Шевченка. У конкурсі взяли участь учні п’ятих класів трьох шкіл міста. Учасники зачитували твори Великого Кобзаря. Почесне журі у складі: вчитель ЗОШ №2 Т.С. Чонка, вчитель ЗОШ №3 ім.Ш.Голлоші Г.І.Куцин, бібліотекар школи №1 О.І.Сойма, бібліотекар школи №2 Т.М.Деяк та поетеса з смт.Буштино Г.І.Розман. Переможцем стала Тетяна Чонка - п’ятикласниця ЗОШ №2, друге місце у Гайналії Доктор (ЗОШ №3 ім. Ш.Голлоші), третє – у Євгенії Чуса (ЗОШ №2). 











День Соборності України
Соборність для України – це єдність багатоманітності, об’єднання навколо спільного стрижня, яким є українська державність, українська ідентичність.
До Дня Соборності України проведена тематична година «Соборність і злагода – умови процвітання України» Про історію України та значення соборності українських земель для дітей розповіла вчитель історії Левко Марія Юріївна
На тематичній годині акцентувалась увага на історичних фактах. Діти давали запитання про утворення України як держави, про роки Київської Русі. Активними були учні ЗОШ №1: Герич Руслана 5-Б, Макар Анастасія 5-Б, Осадча Ксенія 6-Б, Фіглер Леонора 6-А, Микулянець Юлія 6-А, Федина Даніела 7-Б, Фіцай Марія 7-Б..
День Соборності – це нагадування про те, що сила нашої держави – в єдності українських земель.