Козаки були дуже відважними і не боялись смерті, тому на голові залишали лише чуба, який попереджував ворога, що козак не боїться загинути в бою…
Серед козаків були характерники - це люди, які володіли надзвичайними здібностями. Найвідомішим характерником був Іван Сірко, який наганяв страх на ворогів. Про нього навіть склали прислів’я:
«Як козак саблею блисне то москаль в штани
дрисне!»
Козаки жили на Січі. Січ – це дерев’яний замок, який оточував
глибокий рів і височезний вал, з дозорними баштамиі бійницями для гармат,
дерев’яний частокіл – все це говорило про те, що тут живуть лицарі.Посередені Січі знаходився Майдан для навчання військової вправи. Також козаки на ньому голосували за Гетьмана і карали тих, хто порушив закони запорізьких козаків. Посередині майдану стоїть церква Покрови Пресвятої Богородиці – заступниці усього козацтва.
За пияцтво на Січі козака прив’язували до стовпа, під яким лежала в’язанка довгих хворостин, і хто б з козаків не проходив поряд, бив три рази бідолаху по спині. І не дай тобі Боже, щось вкрасти у товариша свого! За це на Січі карали на смерть.
Козаки дуже швидко плавали по Дніпру і Чорному морі на своїх чайках - це човен, видовбаний з верби або липи, борта обшиті дошками. На борту підв’язаний пояс з очерету, який захищав чайку при обстрілі і не давав потонути чайці.
Козаки першими у світі написали Конституцію – це закон, за яким всі люди визнавались вільними…
В бібліотеці для дітей діє книжкова виставка "Лицарі сонця ", що присвячена дню українського козацтва, в якій виствітлено історію козацтва, видатні особистості Запорізької Січі та літературні твори героями яких є козаки.